Czy na pewno wiesz wszystko o pracy w Danii?

Wiele osób nie zastanawia się nad tym gdzie i czy w ogóle znajdzie zatrudnienie. Podjęcie decyzji o wyjeździe np. do Danii to kwestia namowy znajomych, albo opinii osób, które kiedyś w Danii pracowały. Czy to wystarczy, aby wyjechać i zacząć pracę na obczyźnie? Co powinniśmy wiedzieć przed wyjazdem?


Wśród emigrantów mawia się bardzo często, że pracę za granicą znajdzie się wszędzie, bez względu na wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Dopiero po przyjeździe do danego kraju można zweryfikować czy to faktycznie jest prawda. W przypadku pracy w Danii, choć pewnie bardzo mało osób o tym wie, trzeba się okazać odpowiednimi dokumentami, które potwierdzą naszą wiedzę, umiejętności, doświadczenie.

To urząd podejmuje decyzję, czy można podjąć pracę na danym stanowisku
W Danii panuje przepis, który mówi o tym, że aby móc podjąć pracę na danym stanowisku najpierw muszą zostać uznane wszystkie kwalifikacje zawodowe. Weryfikacji umiejętności i wiedzy dokonuje Duńska Inspekcja Pracy (Arbejtstilsynet). Jest wiele zawodów, które wymagają pozwolenia urzędu na rozpoczęcie pracy, a są to na przykład takie profesje jak: operator wózków widłowych, spawacz, operator dźwigu, czy monter rusztowań. Pełna lista zawodów i profesji znajduje się na oficjalnej stronie Duńskiej Inspekcji Pracy.

Aby potwierdzić swoje kwalifikacje zawodowe należy złożyć odpowiednie dokumenty poświadczające posiadane umiejętności w Arbejtstilsynet. Można tego dokonać samemu lub może to za nas zrobić nasz przyszły pracodawca. Co istotne, pracę w Danii można rozpocząć dopiero po otrzymaniu pozwolenia na pracę. Warto więc odpowiednio wcześnie zadbać o stosowne pozwolenia, gdyż Duńska Inspekcja Pracy może bardzo długo odwlekać weryfikację dokumentów. Skutkiem tego może być 2 miesięczny okres oczekiwania na decyzję urzędu. Warto więc pomyśleć o tym już teraz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>