Czy SAS zbankrutuje?

W stolicy Danii rozstrzygają się losy linii lotniczych SAS Scandinavian Airlines. Stan finansowy SAS sprawił, że linie są zagrożone bankructwem, co w praktyce wiąże się z utratą wielu miejsc pracy.

Związki zawodowe skandynawskich linii lotniczych intensywnie negocjują w ostatnim czasie z zarządem spółki. Robią w tym celu wszystko, aby ratować miejsca pracy tysiąca pracowników, które są zagrożone w wyniku widma upadłości znanego skandynawskiego przewoźnika.

Mimo, że decyzję co do dalszych losów SAS podejmie ostatecznie rada nadzorcza spółki, to związki zawodowe starają się jak mogą, aby ograniczyć zwolnienia, jakie planuje ona wprowadzić. Na chwilę obecną, rada nadzorcza zapowiedziała, że pracę w skandynawskich liniach lotniczych ma stracić około 800 pracowników. Z kolei pozostali pracownicy mają mieć obniżone pensje od 15-20% przy jednoczesnym wydłużeniu czasu pracy.  Ponadto w planach jest również zaciągnięcie kredytów w aż siedmiu bankach oraz sprzedaż kilku spółek – córek znanego przewoźnika. Linie SAS nie uzyskały pomocy ze strony Unii Europejskiej, ani z rządu Danii, Norwegii czy Szwecji stąd niekorzystny i bardzo radykalny plan ratunkowy jest na obecną chwilę bardzo bliski realizacji. Jest to uzasadnione tym, że w czasie kryzysu, rządy nie chcą brać na siebie ryzyka długów SAS Scandinavian Airlines, które mogą wynosić nawet kilkaset milionów euro.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>