Duńczycy witają z zadowoleniem pielęgniarki z Polski. Rodzimy personel medyczny w Danii.

W Polsce jest wiele zawodów cieszących się uznaniem społecznym. Niestety pracownicy służby zdrowia nie należą do tej grupy. Nasi dziadkowie wychodzili z założenia, iż lepiej nie odwiedzać szpitali, bo można z nich już nie wrócić. A my, zgodnie z panującym dookoła przekonaniem także nie spieszymy się z wizytami w tym zapełnionym czekającymi pacjentami miejscu. Zupełnie inaczej jest w Danii. Duńczycy, zapytani o opinię na temat przyjezdnych lekarzy i pielęgniarek w 88 proc. przypadków odpowiadali, że „witają ich w kraju z zadowoleniem.” Zatem, jakie są warunki do spełnienia dla potencjalnego pracownika medycznego wyjeżdżającego z Polski do pracy w Danii? Banalne.

Słów cięcie-gięcie…

Znajomość języka duńskiego, w stopniu komunikatywnym to jeden z podstawowych warunków przyjęcia do pracy w duńskim systemie opieki medycznej. W innych branżach często pracodawcy przymykają oko na brak umiejętności posługiwania się ich rodzimym językiem, z nadzieją na intensywne przyłożenie się do nauki na miejscu.

Więcej na temat Danii przeczytać można w artykule:

Polski talent w duńskiej reprezentacji. Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS).

W przypadku pracy w duńskiej służby zdrowia nie ma możliwości zatrudnienia bez znajomości języka. Jest to spowodowane wieloma czynnikami. Ponad 90 proc. Duńczyków oczekuje od przyjezdnych pielęgniarek znajomości języka i umiejętności komunikatywnego posługiwania się nim. Ponadto niesłychanie restrykcyjnie podchodzą do tej kwestii pracodawcy, którzy potrafią nawet zerwać współpracę, jeśli komunikacja z pacjentami i personelem sprawia obcokrajowcom trudności.

Dyplomy i inne trofea.

Ubieganie się o pracę w duńskim szpitalu wymaga przetłumaczenia dokumentów, potwierdzających kwalifikacje. Należy dokonać tej czynności u tłumacza przysięgłego. Kolejnym krokiem jest przekazanie dokumentów do Sundhedsstyrelsen, czyli duńskiego ministerstwa zdrowia. Od momentu wysłania dokumentów do ministerstwa zdrowia, do momentu otrzymania opinii na temat uznania przesłanych dokumentów mijają przeważnie ok. dwa miesiące.

Powyższe warunki, które należy spełnić polska pielęgniarka, aby ubiegać się o stanowisko w duńskim szpitalu nie są przerażające, w porównaniu do częstych warunków pracy w jego polskim odpowiedniku. Więc może Polaku, warto czasem podziękować za serdeczną opiekę podczas pobytu w szpitalu, aby nie okazało się, że kiedyś może jej zabraknąć…

(Artykuły powiązane:

Oddać Bogu, co boskie, a ministrom, co „ministerialne”. Kontrowersyjna ustawa w Danii.)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>