Duńscy pracodawcy: Polacy, czekamy na Was!

Kiedyś bronili się rękami i nogami przed napływem cudzoziemców. Dziś sami proszą: Polacy przyjeżdżajcie do nas! oferując naszym rodakom atrakcyjne warunki pracy i płacy. Obopólne korzyści zostały docenione, a Polak w wielu miejscach w Danii uchodzi za wzór pracowitości, dla którego zawsze znajdzie się zatrudnienie.

W czasie, gdy Polska wchodziła do Unii Europejskiej, Kopenhaga zamknęła dla naszych rodaków rynek pracy. Po dwóch latach zaczęła jednak tego żałować i od tamtej pory duńscy pracodawcy z otwartymi rękami zatrudniają polskich pracowników. Z kontrolowanego napływu imigrantów zrodziły się niekontrolowane migracje. Co jednak najistotniejsze – duńska gospodarka ma się dzięki temu bardzo dobrze.

Imigracja w Danii pod kontrolą?

Dania stosunkowo szybko zdecydowała się na uchylenie drzwi do swojego rynku pracy. Na szczęście dla tego kraju efekt był zadowalający – gospodarka się rozwija, skutki kryzysu finansowe nie dotknęły jej aż tak drastycznie jak innych państw europejskich i co najistotniejsze, rosnąca koniunktura nadal przyciąga siłę roboczą do kraju Andersena. Obecnie pracodawcy stoją w trudnej sytuacji związanej z brakiem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników potrzebnych do tego, by nie osłabić tempa rozwoju swoich przedsiębiorstw.

Lata współpracy z Polakami, którzy w dużej ilości w ciągu ostatnich lat napływają do Danii sprawiły, że duńscy przedsiębiorcy mieli okazje poznać nasze przywary i zorientować się ile jesteśmy w stanie wnieść wkładu energii w wykonywaną pracę. Właśnie dlatego w większości branż nie wymaga się już nawet posługiwania językiem duńskim, a zainteresowanie duńskich przedsiębiorców Polakami jest tak duże, że pojawiają się oni nawet na polskich Targach Pracy! Ponadto, w Danii uruchomiono specjalną stronę internetową (https://www.workindenmark.dk/) oraz infolinię telefoniczną dla przedsiębiorstw chcących zatrudnić zagranicznych pracowników.

A wy co uważacie na temat zatrudnienia w Danii? Czy rzeczywiście nadal opłaca się poszukiwać pracy w tym kraju?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>