Jak górnik to tylko w Norwegii. Wysokie zarobki, a praca wciąż czeka na Polaków

Jaki zawód jest jednym z najlepiej odpłatnych w Norwegii? Kto po lekturze tego artykułu powinien się pakować i zaczynać nowe życie w Skandynawii? Oczywiście, że górnik!

Bajeczne zarobki polskich górników w Norwegii
Pracujący w Norwegii Polacy mogą liczyć na zatrudnienie w sektorze górnictwa i całkiem niezłe zarobki. Nasi rodacy zarabiają tam, w przeliczeniu na złote nawet 60 000 zł miesięcznie. Całkiem dobre zarobki uzyskują również pracownicy branży informatycznej, technicznej i komunikacyjnej. Oczywiście kwoty uzależnione są od miejsca zatrudnienia, przy czym podobne zarobki mają miejsce również w Szwecji. Nie dziwi więc fakt, iż co roku do krajów skandynawskich wyjeżdżają dziesiątki tysięcy Polaków.

Wzrasta zapotrzebowanie na Polaków w kraju fiordów. Chcesz wiedzieć, czy i na Ciebie czeka tutaj praca? Czytaj na: Co przyniesie Nowy Rok Norwegii? Nową falę imigrantów!

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pracę w Norwegii?
Większość norweskich pracodawców wymaga od górników kilkuletniego doświadczenia na dole kopalni, w pracy pod ziemią w warunkach zagrożenia wybuchowego oraz gazowego, wykształcenia kierunkowego i aktualnych uprawnień górniczych. Znajomość i orientacja w przepisach bezpieczeństwa górniczego jest również mile widziana. W związku z powyższym umiejętność biegłego posługiwania się językiem angielskim jest w tym przypadku niezbędna, choć mile widziana jest komunikatywna znajomość języka norweskiego.

Norweskie przedsiębiorstwa cenią sobie Polaków ze względu na ich wysokie kwalifikacje i doświadczenie. W tym zawodzie konieczne są umiejętności obsługi i utrzymania maszyn i narzędzi górniczych, doświadczenie w wierceniu diamentowym, z nowoczesnymi płuczkami wiertniczymi (MI Swaco, Baroid, AMC), obsługa narzędzi żyroskopowych i magnetycznych, doświadczenie w prowadzeniu traktorów przegubowych, itp. Im więcej kwalifikacji, tym większe szanse na znalezienie lepiej płatnej pracy i utrzymanie się na danym stanowisku przez lata.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>