Minimalne stawki płacy, czyli kto ile zarobi w Norwegii

Kto zarabia najwięcej w kraju fiordów? Wysokość wynagrodzenia w poszczególnych branżach norweskiej gospodarki może znacznie się od siebie różnić. Jakiej pracy warto poszukiwać w Norwegii?

Wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia jakie można otrzymać w poszczególnych sektorach norweskiej gospodarki, jest ustalana przede wszystkim na podstawie układów zbiorowych, jakie zawierane są między związkami zawodowymi a pracodawcami. W takich porozumieniach znajdują się również warunki pracy, jak i awansów na danym stanowisku. Warto więc przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu, zapoznać się z pisemnym porozumieniem, dostępnym w siedzibie związków zawodowych. Czy jednak istnieją niepisane porozumienia na temat godzinowych stawek pracy w Norwegii?

Okazuje się, że zarobki w poszczególnych norweskich branżach są do siebie podobne. Dla przykładu, podejmując pracę w branży budowlanej, osoby na podstawowych stanowiskach zarabiają ok. 163 korony na godzinę. Więcej na stanowiskach w branży budowlanej, metalurgicznej oraz sektora stoczniowego zarobią doświadczeni fachowcy – nawet 174 korony na godzinę.

Dzięki układom zbiorowym, minimalna stawka wynagrodzenia w norweskiej branży sprzątającej kształtuje się na poziomie ok. 161 koron za godzinę. Na jeszcze więcej mogą liczyć sprzątaczki zatrudnione legalnie u norweskich pracodawców, wykonujące swoją pracę w godzinach nocnych oraz w soboty po godzinie 18.00 (50% dodatek).

Minimalne stawki przy produkcji u norweskich pracodawców stanowią ok. 148 koron na godzinę. W rolnictwie i ogrodnictwie można liczyć na co najmniej 104 korony za godzinę pracy. Takie same stawki otrzymują pracownicy sezonowi, wyjeżdżający w okresie letnim do Norwegii, o ile mają ukończone 18 lat. Osoby niepełnoletnie są zatrudniane na innych warunkach, a minimalna stawka za godzinę pracy dla osób poniżej 18 roku życia to 82,50 koron.

Stawki minimalne, jakie obowiązują w poszczególnych branżach norweskiej gospodarki dotyczą tylko i wyłącznie pracowników zatrudnionych legalnie w Norwegii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>