Norwegia potrzebuje więcej rąk do pracy

Według najnowszych danych w Norwegii brakuje rąk do pracy. Pracodawcy chętnie zatrudnią imigrantów z różnych krajów. Czy oznacza to, że Polakom będzie łatwiej znaleźć pracę w Norwegii, czy też mają się oni czego obawiać ze strony norweskich pracodawców?


Najnowsze badania wykazują, że norwescy przedsiębiorcy najbardziej cenią sobie imigrantów, którzy mają doświadczenie w zawodzie, w którym podejmują zatrudnienie. Zdaniem wielu pracodawców, taki rodzaj pracownika jest najbardziej przydatny i ekonomiczny z punktu widzenia finansowego. Pracownik, który ma doświadczenie w pracy na stanowisku, które obejmuje jest zupełnie inaczej postrzegany przez pracodawcę. Dzięki temu, że pracodawca nie musi łożyć funduszy na doszkalanie lub uczenie pracownika, część pieniędzy może przeznaczyć na premie dla najlepszych pracowników.

Można powiedzieć, że dobry pracownik w Norwegii, to taki, który posiada doświadczenie, jest w pełni sił i nie trzeba się martwić o to czy będzie umiał wykonać poleconą mu pracę. Niestety Polacy czasami o tym zapominają, wyjeżdżając w tzw. „ciemno” i nie posiadając żadnych kwalifikacji sprawiają wrażenie jakby „pozjadali wszystkie rozumy”. Taka sytuacja bardzo szybko się kończy, kiedy pracodawca zdaje sobie sprawę z tego, że osoba przyjęta do pracy na dane stanowisko nie posiada odpowiednich kwalifikacji. Dlatego też zanim podejmiemy decyzję o wyjeździe do Norwegii powinniśmy kilkakrotnie przemyśleć kwestie dotyczące zatrudnienia.

Według najnowszego sondażu w Norwegii brakuje rąk do pracy, a dobry pracownik jest tam na wagę złota.  Jest to więc duża szansa dla Polaków, którzy coraz chętniej emigrują do pracy w Norwegii, mając nadzieję, że uda im się tutaj znaleźć naprawdę odpowiednie zatrudnienie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>