Polacy kontra producent pomidorów

W Danii bardzo głośno mówi się w ostatnim czasie o wyzysku Polaków i innych pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej przez producenta pomidorów. Konflikt przybiera na sile.

Jak wynika z informacji przekazanych przez największy związek zawodowy 3F działający w Danii, blisko 200 osób z Europy Środkowo-Wschodniej (w tym ponad 100 Polaków) od kilku miesięcy nie otrzymała wynagrodzenia za wykonaną pracę. Firmą, która zalega pracownikom niemałe kwoty pieniędzy jest największy duński dostawca pomidorów i przecierów – przedsiębiorstwo Alfred Pederson&Son. Według związku zawodowego przedsiębiorstwo ogrodnicze narusza prawa pracownicze. Chcąc nakłonić nieuczciwego pracodawcę do zmiany postępowania, związek 3F postanowił rozesłać informację do wielu odbiorców warzyw (w tym sieci supermarketów), aby zaprzestali kupowania pomidorów w przedsiębiorstwie Alfred Pederson&Son.

Na domiar złego związek zawodowy informuje, że Polacy i inni imigranci nocują w strasznych warunkach w hotelu pracowniczym nazywanym przez Duńczyków „Hotel Dracula”. Brak warunków do normalnego życia, brak pensji i niepewna przyszłość, to trudności z którymi muszą zmagać się Polacy, którzy chcieli za granicą znaleźć spokój, dobrą pracę i dostatek, którego w naszym kraju często nie doświadczali.

Niestety i takie sytuacje mają miejsce w cywilizowanych krajach. Ludzie podejmują pracę z nadzieją na lepsze jutro, a tymczasem spotykają się z wyzyskiem i wrogością ze strony pracodawcy. Miejmy nadzieję, że dzięki działaniom związku zawodowego 3F i rozgłosowi w mediach, nieuczciwy pracodawca zrozumie swój błąd i wypłaci Polakom zaległe pensje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>