Polsko-duńska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania – na czym to polega? Cz.1

Wielu Polaków, którzy wyjeżdżają do pracy w Danii nie wie, że po powrocie do kraju muszą rozliczyć się z urzędem skarbowym. Nie jest to jednak do końca takie proste, ponieważ według przepisów prawnych powinniśmy odprowadzić podatek od wzbogacenia w Polsce, a w Danii płacić normalne składki ubezpieczeniowe i płacić podatki za to, że podejmujemy tam pracę. W rzeczywistości jest jednak trochę inaczej.

Gdyby każdy kto wyjeżdża za granicę w celach zarobkowych musiał zapłacić dwukrotnie ten sam podatek, to wtedy praca nie byłaby zupełnie opłacalna. Dlatego też Polska i Dania mają podpisaną umowę o tak zwanym unikaniu podwójnego opodatkowania. Na czym to polega?

Pracując legalnie w Danii odprowadzamy co miesiąc składki ubezpieczeniowe, płacimy podatki i rozliczamy się z tamtejszym urzędem. Dzięki temu po zakończeniu pracy w Danii możemy ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wówczas, nie ma konieczności ponownego opłacania podatku na terenie Polski.

Warto pamiętać o tym, aby podczas pracy w Danii zbierać wszystkie umowy jakie otrzymujemy z urzędu lub od pracodawcy, a także wszystkie bilety za przelot samolotem lub przejazd z Polski do Danii itp.

Więcej na temat polsko-duńskiej umowy znaleźć można w drugiej części artykułu pt.: „Polsko-duńska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania – na czym to polega? Cz.2”. Zachęcamy do lektury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>