Prawda czy mit? Rozliczenie podatku w Norwegii prostsze niż w Polsce. – cz.2

Norwegia to kraj z jednym z najwyższych wskaźników wzrostu gospodarczego. Dodatkowo jasne przepisy podatkowe sprawiają, że sprzyja to podejmowaniu zatrudnienia właśnie w tym kraju. Jak rozliczyć się z norweskim fiskusem bez obaw o swój portfel?

Zatrudnienie w Norwegii podejmuje coraz większa liczba Polaków. Kuszą ich wysokie zarobki i sporo ofert pracy. A czy minimalne stawki płacy w Norwegii istnieją i obowiązują na co dzień?

Norweskie przepisy nie określają jednej, minimalnej stawki wynagrodzenia, poniżej której nie wolno zatrudniać pracowników. Obowiązuje tutaj jednak tzw. allmenngjøring av tariffavtaler, czyli ogólne porozumienie dotyczące wynagrodzeń w poszczególnych branżach, narzucone przez norweski rząd.  Jak to wygląda w praktyce?

Norweskie przepisy związane z minimalnymi stawkami wynagrodzenia obowiązują między innymi w przemyśle budowlanym, stoczniowym, morskim, w branży produkcyjnej, w rolnictwie i branży sprzątającej. Obowiązują od 1 kwietnia 2013 roku. Mają one zastosowanie zarówno wśród pracowników wykwalifikowanych oraz niewykwalifikowanych zatrudnionych na umowę o pracę.

Co w sytuacji rozliczenia, gdy już pracowaliśmy w Norwegii?
Jak już pisaliśmy w artykule: Prawda czy mit? Rozliczenie podatku w Norwegii prostsze niż w Polsce. – cz.1, niewątpliwie jednym z najprostszych sposobów rozliczeń podatkowych jest skorzystanie z usług biura podatków zagranicznych. Osoby pracujące w tego typu instytucjach doskonale znają przepisy prawa obowiązujące w danym kraju i potrafią doradzić w jaki sposób przeprowadzić rozliczenie, aby zarobić na nim jak najwięcej. Warto z tego skorzystać i bez obaw rozliczyć się z pomocą biura które podpowie jakie dokumenty przygotować, z jakich ulg podatkowych skorzystać i na bieżąco będzie monitorować cały etap rozliczenia z norweskim urzędem podatkowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>