Prawda czy mit? Rozliczenie podatku w Norwegii prostsze niż w Polsce – część 1

Rozliczenia podatkowe bardzo często spędzają sen z powiek wielu ludziom pracującym za granicą. „Papierologia”, przepisy prawne, nieznajomość języka, to bardzo często bariera, jaką nam – Polakom – trudno jest przekroczyć. Dlatego też często bywa tak, że nie rozliczamy się z zagranicznym urzędem skarbowym, albo zlecamy wykonanie rozliczenia zewnętrznym formom. A jak jest w rzeczywistości?

Do Norwegii z roku na rok wyjeżdża coraz więcej Polaków, a zatem coraz większa grupa ludzi jest uprawniona do rozliczenia podatkowego. Czy faktycznie rozliczenie z norweskim fikusem jest takie trudne jak się wielu może wydawać? Otóż wcale nie!

Rozliczenie z norweskim fiskusem jest obowiązkowe, dlatego każdy legalnie zatrudniony musi złożyć w norweskim urzędzie stosowne dokumenty. Ale samo rozliczenie to nie wszystko. W związku z umowami pomiędzy Polską, a Norwegią, istnieje możliwość rozliczenia się i uzyskania zwrotu podatku, jaki został odprowadzony do fiskusa w czasie podejmowania zatrudnienia.

Kiedy należy się rozliczyć?

Pamiętać należy, że rozliczenie podatkowe składa się w norweskim urzędzie do 30 kwietnia. Cały proces rozliczenia jest bardzo prosty, wystarczy tylko dobrze wypełnić odpowiednie dokumenty, dodać odpowiednie załączniki i poczekać na decyzję z Norwegii.

W praktyce jest jednak trochę inaczej. Będąc w Norwegii rozliczyć możemy się tak naprawdę aż na 3 sposoby. Pierwszy sposób, to samodzielne udanie się do urzędu skarbowego i złożenie wszystkich wniosków wraz z kompletem załączników. Drugi sposób, to skorzystanie z systemu MiniID, który pozwala za pomocą internetu przesłać swoje zeznanie podatkowe. Trzecia opcja, to skorzystanie z usług firmy, która w naszym imieniu złoży wszystkie odpowiednie wnioski do urzędu.

A Ty, z której opcji byś skorzystał? Więcej na ten temat przeczytasz w drugiej części artykułu: Prawda czy mit? Rozliczenie podatku w Norwegii prostsze niż w Polsce – część 2. Zachęcamy do lektury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>