W Norwegii wzrośnie podatek węglowy

W planach norweskiego rządu jest dwukrotne zwiększenie podatku od emisji dwutlenku węgla pobieranego od spółek przemysłu naftowego na Morzu Północnym. Planowane jest również ustanowienie funduszu na walkę ze szkodliwymi zmianami klimatycznymi.
Norwegia planuje ustanowić fundusz w wysokości 1,23 mld EUR, przeznaczony na przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatycznych, jakie powstały w wyniku działań producenta ropy naftowej, czyli właśnie norweskiej gospodarki. Rząd zaproponował tym samym zwiększenie stawki podatku węglowego, aby morskie spółki naftowe oraz spółki zajmujące się rybołówstwem na Morzu Północnym współfinansowały ten fundusz.

Dodatkowo, sam rząd zasili kwotą 10 mld NOK fundusz w celach łagodzenia zmian klimatycznych w zakresie współfinansowania projektów związanych z bezpieczeństwem żywności, zmniejszeniem wylesiania się kraju, popularyzowaniem energii odnawialnej czy też z przejściem na źródła energii o niższej emisji dwutlenku węgla.

Rząd w Oslo jest gotów ponieść duże wydatki  z tego tytułu oraz wprowadzić cięcia w emisji szkodliwych substancji do atmosfery w celu walki z postępującymi negatywnymi zmianami klimatycznymi w Norwegii. Apeluje on również do innych krajów rozwijających się o inwestycje w technologie niskoemisyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>