Walka z klimatem coraz droższa dla norweskich podatników

Norweskie dbanie o ekologię kosztuje obywateli krainy fiordów coraz więcej. Milionowe wydatki na ten cel pokrywane są z dochodów obywateli. Z kolei rząd Norwegii zdecydował na zwiększenie swojego udziału w finansowaniu klimatu na świecie.

Coraz większe inwestycje w klimat

Irlandia podjęła decyzję o zwiększeniu swojego udziału finansowego w międzynarodowym Funduszu Klimatycznym ONZ. W praktyce oznacza to dodatkowe wpłacenie do wspomnianego funduszu aż 4,25 miliardów koron norweskich rocznie (ok. 720 milionów dolarów!). Ponato, premier Norwegii Erna Solberg wydała oświadczenie na Narodowej Konwencji Partii Konserwatywnej, że podobne podwyżki udziału w Funduszu Klimatycznym ONZ ze strony Norwegii będą miały miejsce w 2015 i 2016 roku.

Norwegowie do perfekcji opanowali życie „w zgodzie z naturą”. Obfitość bogactw naturalnych, jakie kryje w sobie kraina fiordów, w tym również ropy naftowej i gazu ziemnego sprawia, że mieszkańcy tego kraju są dumni z sił przyrody. Mimo to, Norwegia stale jest narażona na zanieczyszczenia płynące do niej z innych krajów, tak poprzez prądy oceaniczne jak i wiatry. W związku z tym, rządzący, ale i sami mieszkańcy tego kraju wkładają dużo wysiłku i pieniędzy w dbanie o klimat w krainie fiordów.

Norwegia silnie dąży do nawiązania współpracy międzynarodowej związanej z możliwością rozwiązania globalnych problemów środowiskowych. Przykładem jest tutaj jej aktywny wkład finansowy do Funduszu Klimatycznego ONZ. W ten sposób rządzący zielonym państwem chcą zachęcić inne kraje do współdziałania na rzecz ochrony przyrody na świecie.

W ostatnich latach Norwedzy z dużym zaangażowaniem dążą do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i gazów pochodzących z transportu lotniczego oraz morskiego, ograniczenia wylesiania i degradacji lasów, jak również dbają o różnorodność biologiczną. Spisali oni nawet nowy katalog wszystkich gatunków roślin i zwierząt żyjących na terenie swojego kraju.

Jakie plany na przyszłość?

Poza olbrzymim wkładem związanym z finansowaniem dbania o globalny klimat, norweski rząd zamierza przyspieszyć wycofywanie pieców olejowych w gospodarstwach domowych. Ponadto planowane jest wprowadzenie nowych regulacji (czyt. wydatków), które będą miały na celu stymulowanie przyjaznych klimatycznie inwestycji w domach prywatnych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>