Z otwartymi ramionami. Dania, przyjazne miejsce dla pielęgniarek.

Zawód to niesłychanie ważna kwestia dorosłego życia. Rodzice od pokoleń powtarzają swoim dzieciom, iż zawód pozwoli im godnie żyć i zarabiać na szczęśliwe chwile. Czasami predyspozycje osobiste pozwalają na wykonywanie zawodu, który przynosi godziwe zarobki. Czasami jednak zamiłowanie i pasja do pomagania innym ludziom nie przekładają się na pieniądze, przynajmniej nie w Polsce. A jak jest w innych krajach?

Ciężki kawałek chleba, czy godziwa zapłata za poświęcenie drugiemu człowiekowi?

W rodzimym kraju wybór zawodu pielęgniarki, z powodu choćby zarobków i problemów z godziwym zatrudnieniem porównać można z heroizmem. Niemniej jednak w Danii personel medyczny z Polski cieszy się ogromnym uznaniem i szacunkiem. Pielęgniarki ze „słowiańskich” terenów mogą liczyć nie tylko na chęć współpracy ze strony potencjalnych, duńskich pracodawców. Zaskakujący jest także entuzjazm samych pacjentów.

Więcej na temat Danii przeczytać można w artykule:

Akcja i reakcja. Nieopłacalna dla Duńczyków, opłacalna dla Polaków.

Dania to kraj, w którym polskich pracowników medycznych wita się z otwartymi ramionami. Społeczność chętnie przyjmuje do swojego grona wykwalifikowanych, wysokiej klasy specjalistów, którzy w Polsce nie zawsze traktowani są z należytym szacunkiem i uznaniem przez sąsiadów, czy sam rząd. Pani Monika, pracująca od siedmiu lat w duńskiej służbie zdrowia, w jednym ze szpitali w Aalborg, i tak wypowiada się na temat swojej pracy: „W Danii polskie pielęgniarki czują się jak w domu. Byłam zaskoczona podejściem pacjentów do mojej osoby. Obawiałam się, że jako imigrantka będę traktowana, jako pracownica „niższej kategorii”. Było na odwrót.”

Jednym z najważniejszych elementów współpracy polskich pielęgniarek w Danii jest znajomość języka duńskiego na poziomie komunikatywnym. W innym przypadku trudno o pracę w zawodzie, gdyż mając na uwadze dobro pacjentów, z którymi personel medyczny ma przecież do czynienia na co dzień, trudno wyobrazić sobie brak możliwości sprawnej komunikacji.

Polskie pielęgniarki zasługują przynajmniej na szacunek, ze względu na poświęcenia związane z samym zawodem. Częstokroć znajdując się w trudnych warunkach muszą z niesłychaną precyzją wykonywać skomplikowane czynności, wymagające skupienia i profesjonalizmu. Także, jeżeli nie jesteście zadowolone z polskich realiów służby zdrowia to Dania jest doskonałym miejscem uzyskania wszystkiego, co ważne i potrzebne do godnego życia. Wystarczy tylko zapisać się na kurs języka duńskiego i spakować walizki.

(Artykuły powiązane:

Duńskie firmy inwestują w Polskę)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>