Znaczenie ważnych norweskich pojęć, związanych z pobytem i pracą w krainie fiordów – cz.1

Przebywając na terenie Norwegii, poszukiwanie pracy czy miejsca zameldowania wydaje się prostsze, kiedy poznamy podstawowe zwroty związane z pobytem w krainie fiordów. Prezentujemy katalog pojęć, z którymi można się spotkać dość często załatwiając różnego typu sprawy w urzędach na terenie Królestwa Norwegii.

Arbeidsavtale – to norweska umowa o pracę.
Årsoppgave fra banken – to roczne zestawienie z norweskiego banku, które zawiera stan konta na 31 grudnia ubiegłego roku.

Årsoppgave fra NAV – to rozliczenie roczne wydawane przez Norweską Organizację Pracy i Polityki Społecznej NAV, która dokumentuje zasiłki pobrane w danym roku podatkowym, np. zasiłek chorobowy czy zasiłek dla bezrobotnych.

Barnetrygd – to zasiłek rodzinny w Niemczech.
Enslig forsørger – to osoba samotnie opiekująca się dzieckiem w Norwegii, która jest uprawniona z tego tytułu do np. pobierania rozszerzonego (wyższego) zasiłku rodzinnego (utvidet barnetrygd). Jeżeli osoba ta spełnia warunki do jego otrzymania, może w rocznym rozliczeniu z urzędem skarbowym w Norwegii skorzystać także z odpisu podatkowego dla samotnych rodziców.

Enslig pendler – to osoba samotna zatrudniona u norweskiego pracodawcy, której przysługuje odpis podatkowy w rocznym rozliczeniu z fiskusem z tytułu podróżowania do swojego mieszkania lub domu w Polsce.

E-skattekort – to norweska elektroniczna karta podatkowa.
Familiependler – to osoba, która ze względu na zatrudnienie samotnie przebywa w Norwegii, jednak podróżuje cyklicznie do Polski do swojego współmałżonka i/oraz do dzieci, mieszkających w Polsce. Dzięki temu statusowi osoba taka może skorzystać z odpisu podatkowego z tytułu podróży do Polski w czasie rozliczenia rocznego z norweskim urzędem podatkowym.

Folkeregisteret – to norweski Urząd Ewidencji Ludności. Zarejestrowany w urzędzie adres podatnika mieszkającego w Norwegii jest adresem, na który przesyłana jest korespondencja w formie papierowej, np. kody MiniID czy Selvangivelse.

Dalszy ciąg tłumaczenia znaczenia norweskich pojęć związanych z podatkami i pracą w Norwegii znajdą Państwo w artykule: Znaczenie ważnych norweskich pojęć, związanych z pobytem i pracą w krainie fiordów – cz.2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>