Znaczenie ważnych norweskich pojęć, związanych z pobytem i pracą w krainie fiordów – cz.2

Kontynuujemy cykl rozważań związanych ze słowami, jakie warto znać, mieszkając i pracując na terenie Norwegii. Ich znajomość pozwoli łatwiej poruszać się w norweskich zasadach zatrudnienia, jak i rozliczeń podatkowych.

Forskuddstrekk – to norweska zaliczka podatku dochodowego odprowadzana przez pracodawcę do urzędu skarbowego.

Fødselsnummer – to numer personalny w Norwegii. Składa się on z jedenastu cyfr, a jego polskim odpowiednikiem jest numer PESEL.

Informasjon om skattekortet – to informacja o karcie podatkowej, która jest przesyłana do brytyjskich podatników od początku 2014 roku, czyli od chwili obowiązywania elektronicznych kart podatkowych. Jest to jeden z podstawowych dokumentów, jakie są obowiązkowe do przedłożenia w czasie wnioskowania o norweski zasiłek rodzinny bądź opiekuńczy.

Inntekt – to z języka norweskiego dochód brutto.

Inntektskatt – to norweski podatek dochodowy, który składa się z podatku dla państwa (fellesskatt) oraz podatku dla gminy lub komuny (kommune).

Kody MinID – są inaczej zwane kodami PIN i są jednym z elementów wymaganych do logowania do norweskiego systemu Altinn, dzięki któremu można złożyć rozliczenie od podatku drogą elektroniczną.

Kontantstøtte – to z języka norweskiego zasiłek opiekuńczy (dodatkowy).

Lønnslipp, inaczej payslip – to odcinek z wynagrodzenia, jaki wystawia co miesiąc brytyjski pracodawca. Zawiera on informacje o wysokości dochodu i ewentualnych potrąceniach. Odcinki wypłat pensji mogą służyć jako dokumentacja okresu zatrudnienia w czasie starania się o zwrot podatku z UK.

Registreringsbevis – to dokument, który potwierdza rejestrację pobytu w Norwegii. Jest wydawany n czas nieokreślony.

Restskatt – jest to wysokość kwoty, która określa wysokość dopłaty podatku w Norwegii.

Selvangivelse – to wstępne zeznanie podatkowe, jakie jest wysyłane do każdego podatnika w marcu lub kwietniu przez urząd podatkowy na adres zarejestrowany w norweskim rejestrze ludności (Folkeregisteret).

Skatteetaten – to urząd skarbowy w Norwegii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>